PROGRAMÁTOR

Když jsem začínal programovat, nikdy mě nenapadlo, kolik se toho musí člověk naučit, než napíše program. Je potřeba znát obrovské množství informací o technologiích a metodikách spojených s oborem. Nutností je, abyste pořád pracovali na svém zlepšování a sebevzdělávání, které často bývá na denní bázi, protože čas ve světě moderních technologií letí velmi rychle. Aby člověk stihl takové tempo, musí ho to hlavně bavit.

Je důležité si uvědomit, že software je posloupná sada popsaných akcí, kterou musí programátor popsat programem. Často se nám stává, že zákazník má pouze všeobecnou představu o tom, jak má jeho software fungovat. My mu musíme poradit, co a jak udělat, aby dosáhl vytouženého výsledku – řešíme to analýzou a několika workshopy. Programátor se však musí během chvíle naučit a pochopit kompletní logiku zákazníkova byznysu. Společně spolu popisují firemní procesy do ohromných detailů.

Díky tomuto učení vznikají dva vedlejší produkty:

  • Z programátora se stává člověk, který (teoreticky) zná tolik oborů, kolik programů pro ně napsal.
  • Zákazník, který neměl firemní procesy promyšlené do posledního detailu, si je nastaví.

Kdykoliv budete mluvit s programátorem, dobře naslouchejte. Je to člověk, který umí spoustu řemesel.

Za svoji kariéru programátora jsem se se naučil věci z různých oborů.

Vím, jak se prodává second-handové oblečení, vím, jak funguje míchání barev, nahlédl jsem do přesného měření vzdáleností pomocí laseru, znám postup průmyslové výroby desek plošných spojů, vím, jak se vyrábějí bloku umělého pískovce, znám postup výroby plastových částí automobilů, umím obrábět na CNC strojích, vím jak správně udělat GIS, a nespočet dalších znalostí.