ŠIKOVNÝ PROGRAMÁTOR VE FIRMĚ

Programování ve 21. století umí kde kdo. Určitě najdete ve své firmě šikovného člověka, který pro své potřeby programuje například v Excelu, nebo umí v Accessu udělat spoustu užitečných pomůcek. Znáte takového člověka? Je u Vás dlouho? Tak si ho držte! Pravděpodobně by pro vás jeho odchod znamenal katastrofu.

Čím větší firma, tím více lidí. Tím větší počet programátorů, kteří pracují na různých pozicích a tím více šikovných prográmků o kterých často nikdo neví. Je smutné, že tito lidé často ani nedostanou žádné bonusy, softwarky, ale běhají po firmě i několik let.

Technici na IT oddělení často nemají ani páru o tom, že něco takového existuje. Jednoho dne takový šikula odejde z firmy, jeho notebook se přeformátuje a přidělí jeho nástupci. Všechny zdrojové kódy práce šikuly jsou pryč.


Když si na stejnou práci objednáte softwarovou firmu, bude asi následovat toto:

Vytvoříte více, či méně složitý dokument s popisem funkcionalit prográmku. Firma Vám nabídne, s velkou pravděpodobností, řádově vyšší částku, než za kolik by to odpracoval Váš chytrý kolega. Softwarová firma bude na prográmku pracovat a bude držet záruky, že to bude fungovat. Uloží dokumentaci a zdrojové kódy do nějakého systému, např. GITu.

Časem se vymění lidé na oddělení, včetně Vašeho chytrého kolegy programátora, možná se vymění i lidé ve firmě, která Vám software dodala. Jenže ta firma tu bude, s velkou pravděpodobností, dál. Můžete ji kontaktovat a oni Vám program upraví podle nových požadavků a potřeb.

 

Je výhodnější mít partnera, který se o Váš software komplet stará, nebo kolegu, který ho zadarmo napíše?