K čemu je vlastně IoT?

Internet of Things - IoT – Internet věcí 

K čemu to sakra je dobrý? 

Průmysl, výroba, sledování veličin. 

Představte si, že jste šéf výrobní firmy. Tlačíte na výrobu, aby vyráběli víc. Víc výrobků = víc zisku. Výroba, ale váš požadavek odpálkuje tím, že jedou na plnou kapacitu, že potřebují nové lidi a stroje. To jsou ale opět další náklady. Copak to ty lidi na výrobě nevidí? Když koupíte nové stroje a najmete nové lidi zisky jsou stále tam, kde byli. Kdyby jen makali o hodinu denně déle. 

Potřebujete přeci, aby zisk rostl rychleji než náklady na výrobu. 

Narazil jsem na jednu studii, která tvrdí, že neměřená výroba jede s efektivitou 30 % - 40 %. Poté co se zavede sledování a vizualizace časů odstávek, tak se to dá do 90 dní vytáhnout na 90 %. Nevěřil jsem tomu, dokud za mnou nepřišel  zákazník a stěžoval si přesně na toto. Přišel s číslem 40 %. 

No a kde je ten internet věcí? Právě v tom měření. 

Internet věcí je vlastně jenom speciální počítačová síť, s velkým dosahem a nízkou spotřebou. No na filmy přes to koukat nejde. Díky tomu si do této sítě můžete připojit stovky malých levných zařízení s téměř nulovou spotřebou.  

Můžete pomocí těchto zařízení například měřit teplotu motoru. No a jak to uděláte. Koupíte si toto zařízení, přijde Vám poštou a vy ho jen izolepou, nebo jakkoliv přiděláte k tomu motoru. Pak na webovém portálu už jen nastavíte meze a čekáte až Vám přijde email, že je teplota moc vysoká a vy ihned víte, že je potřeba motor opravit. Asi ložiska. Data tečou po síti internetu věcí. Nepotřebujete žádné chytrolíny ajťáky ani tahat dráty. Používáte IoT. 

Nebo můžete mít malou krabičku, která sleduje svým elektronickým okem, jak kolem ní projíždějí výrobky. Nasbíraná data pošle do cloudu a vy se na svém mobilu, na pláži, jen kocháte tím, jak se Vám zvýšila efektivita ze 40 % na 90 %. Protože jste zjistil, že nejsou líní operátoři strojů, ale seřizovači, kterým trvá moc dlouho, než doběhnou, když je potřeba přenastavit výrobek. Nepotřebujete žádné chytrolíny ajťáky ani tahat dráty. Používáte IoT. 

A máte radost, že nemusíte dělat tu otravnou práci okolo nakupování nových strojů a náboru dalších lidí. 

Přijde Vám to taky tak super jako mě?  

Akorát nevíte, kde to sehnat?  

Já to vím, protože to vyrábíme. 

Dopřejte si ten luxus být líným manažerem, protože používáte chytrá řešení. Koukněte do kalendáře, je přeci 21. století.  

Jan Havel