Proč letadlo nespadne ale výroba stojí

Nedávno jsem byl na jednání v kavárně, kde jsme se bavili o měření výroby. Řešili jsme, jak se měří takt, kdy vznikají různé průšvihy a co je vlastně největší strašák všech výrob.

Dospěli jsme k závěru, že největší průšvih je, když se rozbije nějaký kritický stroj a výroba pak stojí, protože se čeká na technika, náhradní díl apod.

Proč letadla nepadají? Protože součástky v letadle mají naplánovanou údržbu, která se musí udělat, jinak letadlo nesmí do vzduchu. Díly se vymění ještě předtím, než selžou. Dá se říct, že jednou za pár let je každé letadlo prakticky nové, protože se vše vyměnilo. Díky tomu mohou létat dlouhá léta a nespadnou.

My jsme ale zvyklí na auta. Ruku na srdce, kdy jezdíte s autem do servisu? Až, když počítač několik tisíc kilometrů pláče, že chce vyměnit olej? Nebo až potom co se něco stane a auto nejede? Výhoda automobilů je, že se pohybují na zemi a nemají kam spadnout. Možná proto spousta lidí údržbu zanedbává.

Všimněte si, že i ta vozidla mají v sobě zabudovaný počítač a čidla, která Vám ukážou, že je něco v nepořádku ještě předtím, než se motor rozbije úplně, brzdy přestanou brzdit, nebo světla přestanou svítit.

Moderní pojem je prediktivní údržba. Jsou firmy, které pomocí měření vibrací, nebo zvuku a umělé inteligence detekují nestandardní stavy strojů, aby se provedla plánovaná prohlídka předtím, než se stroj zastaví úplně. Je to jistě velmi zajímavé a velmi in.

Myslím si, že se to dá řešit i za použití menšího násilí, než je výpočetní výkon cloudových superpočítačů s umělou inteligencí. Co třeba změřit teplotu motoru, nebo ložiska jednou za den a když teplota přesáhne hranici varovat. Nebo počítat kolik nástroj vyrobil kusů a zajistit, že člověk, který ho má na starosti ho opraví. Zajistit, aby věděl, že když to neudělá, tak to bude vědět jeho nadřízený a uvidí to i jeho peněženka. (Jak říká můj oblíbený miliardář Dan Peña: Peníze nejsou jedinou věcí v životě, ale jsou to o čem všichni mají přehled.)

"Money is not the only thing in life but's what people keep track of!"
Dan Peña

Podobných řešení se dá v každé výrobě najít desítky. No prostě použít více selského rozumu než výpočetního výkonu.

Disponujeme senzory, které dokážete velmi jednoduše rozmístit po výrobě a měřit kritická místa. Nepotřebujete k tomu žádné internety ani ajťáky. Běží to roky na baterky. Jsou napojeny do systému, který je online a může být na mobilech vašich zaměstnanců. Není to drahé a ušetří to miliony.

Kdyby Vás napadlo, jak se u Vás dá předejít katastrofě, nebo si chcete jen popovídat o technologiích, které nám 21. století nabízí spojte se se mnou.

Mějte úspěšný den bez katastrof!